بوتاکس

بوتاکس
بوتاکس

استفاده از بوتاکس سم بوتولینوم (بوتاکس) موثرترین و موثرترین راه برای کاهش چین و چروک صورت است. در واقع، تزریق بوتاکس، درمان های زیبایی است که در جهان استفاده می شود، و میلیون ها نفر هر روز تزریق بوتاکس می کنند. این توکسین یک پروتئین استریل خالص تولید شده توسط باکتری Clostridium botulinum در آزمایشگاه است. با تزریق مقادیر محاسبه شده این ماده به عضلات صورت، عضلات اطراف محل تزریق توانایی تحریک اعصاب را برای چند ماه (به طور موقت آرام و یا نسبتا آرام) از دست می دهند و به علت عضلات شل، چین و چروک و فشار ناخواسته اگر با حداقل پاسخ احساسی ظاهر شود، کاهش می یابد.

چگونه بوتاکس  چروک ها را تحت تاثیر قرار می دهد؟

چین و چروک صورت به دو گروه تقسیم می شوند: چین و چروک استاتیک: که در بقیه پوست دیده می شود. این چروکها عمدتا به دلیل عوامل خارجی مضر مانند نور خورشید و همچنین علت نهایی عوامل مضر داخلی مانند انقباض مکرر و مزمن عضلات صورت است. این چروک ها به درمان های شیمیایی (لایه برداری)، لایه برداری مکانیکی (microdermabrasion) و درمان لیزر برای جوان سازی پوست پاسخ می دهند. اما قبل از آن، انقباض عضلات باید محدود شود تا بتوانند کار کنند. 
چروکهای دینامیک : که مستقیما در نتیجه فعالیت زیاد عضلانی در ناحیه صورت پدیدار میشوند و عمدتاً ناشی از عادتهای غلط مانند اخم کردن و بالا انداختن مکرر و شدید ابروها هستند. این چروکها معمولاً در یکسوم فوقانی صورت مشاهده میشوند.چروکهای شعاعی اطراف چشمها موسوم به چروکهای پاکلاغی یا پنجه کلاغی، چروکهای افقی پیشانی و چروکهای اخم بالای بینی از این نوع هستند. چروکهای دینامیک معمولاً از چروکهای استاتیک عمیقترند (و اغلب بر آن ها منطبق هستند) و بهخوبی به درمان با تزریق بوتولینوم پاسخ میدهند. بنابراین چه چروک دینامیک باشد و چه استاتیک عملا در هر دو نوع نیاز به بوتاکس است تا برطرف شود.

بوتاکس چگونه عمل میکند ؟

هنگامی که یک فرد از چین برای چروک و چروک های عمیق بازدید می کند، بسته به شرایط پوست او، درمان های مختلفی از جمله بوتاکس توصیه می شود. سپس یک مقدار مشخصی از بوتاکس با سوزن های ظریف به عضلات زیر جلدی تزریق می شود، این عضله سازنده چین را غیرفعال می کند و در نتیجه چروک ها بعد از مدتی ناپدید می شوند. در آن 43 عضله وجود دارد و لازم است تزریق بوتاکس در فاصله دقیق، متقارن و متعادل انجام شود، به طوری که تنها عضلات چانه و گلو تضعیف می شوند و حرکات صورت باقی می مانند و مخاطی نمی کنند . تزریق بوتاکس، بر خلاف آنچه که به نظر می رسد، نیاز به مهارت و دقت زیادی دارد.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد ؟

با استفاده از بیحسی موضعی یا کمپرس یخ به مدت چند دقیقه محل تزریق تقریبا بیحس میشود بنابراین بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس میکند. بعد از تزریق هم با گذاشتن کمپرس یخ درد بیمار کاهش می یابد. با این همه سوزن های مورد استفاده در تزریق آنقدر ظریفند که عملا بیشتر افراد حتی بدون کمپرس یخ و بی حسی موضعی هم احساس درد نمی کنند.

چه جنسی از بوتاکس کیفیت بهتری دارد ؟

دو برند اصلی مورد استفاده در دنیا “بوتاکس” و “دیسپورت” هستند که هر دو مورد تایید اداره غذا وداروی آمریکا(FDA) می باشند. اما واردات محدودی داشته و بسیار گران هستند. فرآورده کشورهای دیگری چون کره neuronoxو …نیز کیفیت بالایی دارند و عملا مورد استفاده قرار می گیرند و مشکلی ندارند. بوتاکسهای چینی نیز اگر مورد تایید پزشک متخصص باشند برای مصرف مناسب و مقرون به صرفه هستند.اهمیت موضوع در این است که بوتاکسهای تزریقی تقلبی نباشند.